top of page
  • Writer's pictureמור נבון -רפואה טבעית

מתקשים להירדם? לחוצים? 5 צמחי מרפא שיעזרו לכם להירגע

Updated: May 15, 2021

מי לא מרגיש שהוא רץ במירוץ שהוא יודע מראש שהוא בחיים לא יספיק הכל?

שירים יד !

כנראה שלא הרבה אנשים ירימו את היד..

זאת מעין תחושה אישית- קולקטיבית של אורח החיים המודרני שבו אנחנו נמצאים בו היום .

או ביותר פשטות -כולנו תחת סטרס!


אז למה סטרס כזה לא בריא לנו ?

רגע ,שאלה: אבות אבותינו לא היו בסטרס שרץ אחריהם אריה במטרה לצוד אותו ?

כן היו ! וכשזה קרה ,כל המערכת עצבים שלהם הייתה מעוררת , דרוכה , הגוף מפריש קורטיזול ואדרנלין שתפקידים להכניס את הגוף למוד ״מלחמה״ כדי שהאדם יכול להתמודד עם המצב דחק ולשרוד כמו לתת ריצה מהירה אך על חשבון מערכות אחרות שנכנסות ל״שתק״.


אז בחזרה לסיפורנו , אז כן האדם הקדמון נכנס לסטרס, והאבולוציה פיתחה בגופנו מערכת מאוד מורכבת ומרתקת שעוזרת לנו להתמודד עם מצבי דחק -הבעיה היא שתדירות המצב מפעם ב...הוא הופך לשגרה יומיומית . במצב בו הגוף במוד מלחמתי , יש ניתוב מחדש של כל מערכות הגוף למען הישרדות על פני טיפוח מערכות שאינן חיוניות למצב הדחק.


כך שהסטרס מפעיל את המערכת הסימפתטית שגורמת לעלייה בקצב לב , מעלה דופק ולחץ דם , מעלה את רמת הסוכר בדם , מאיטה את מערכת העיכול והחיסונית , מכווצת כלי דם , מרפה שרירי נשימה והגרוע מכל-משתיקה את המערכת הפרא-סיפמטטית שאחראית על עיכול , התחדשות תאים , הפרשת הורמונים ובנייה עצמית והתחזקות.


לאורך טווח , הסטרס הוא גורם עיקרי להרבה מהתחלואה המודרנית ! ויש להתייחס אליו ברצינות לא פחות ממצבים רפואים . הפגיעה של סטרס באיכות החיים היא ההוכחה למה שהסינים מזמן הבינו -

גוף ונפש מחוברים.
5 צמחים שיגרמו לכם לרצות ללכת שוב לישון ולהיות ברגוע יותר:


1. ולריאנה רפואית : או כמו שאני קוראת לה, בלריאנה , כי היא מזכירה לי בלרינה ענוגה שרוקדת באיטיות וקסם. וככה גם ההשפעה של הצמח לכל הסובלים מנדודי שינה . הצמח השלם הוא חלק אינטגרלי מהטיפול בנדודי שינה. מחקרים הראו שהוא מעלה ריכוז של gaba שהוא נוירוטרנסמיטור (מתוך עצבי) שמסייע להפחתת מתח . מומלץ לצרוך אותו בחליטה עד שעה לפני השעה.


2. שעונית נאכלת : או בשמה העממי -פסיפלורה! לא מדובר בפרי , למרות שהוא בהחלט טעים אלא בנוף הצמח (עלים וגבעול).הפסיפלורה עוזרת לעצבנות , חוסר מנוחה וכשיש קושי להירדם..


3. שיבולת שועל : שיבולת שועל היא דגן מעולה . אני אומרת אם כבר גלוטן -לפחות שירפא משהו. וכך היא השיבולת , היא דבר נהדר ! למאכל ולמרפא. וכמאכל מרפא . אני ממליצה לכל הסובלים מנדודי שינה לאמץ את דייסת השיבולת כארוחת הערב. היא קלה לעיכול , עוזרת להרגעה ומייצרת סרוטנין במוח .היא משקמת את מערכת העצבים , נוגדת דיכאון (מפרישה סרוטנין -כבר אמרנו ?) ,ובקיצור אחד מהדגנים העשירים ביותר.


4.לואיזה לימונית: צמח קלאסי ונפוץ במחוזתנו.

הוא מתאים בעיקר למצבים שסובלים גם מחולשה וכאבים. הוא מרגיע עוויתיות ,ועוזר לטפל גם במצבי צינון.

הוא לא מתאים לנשים הריון. הוא צמח נהדר כתה . ואפשר להוסיף לו עוד צמחים לחליטה לפי המצב :

שומר -אם יש כאבי בטן.

קמומיל- אם יש תחושת אי נוחות בגוף או עצבנות.

נענע- אם מרגישים עייפות או תחושת תקיעות .


5. אשווגנדה : הכוכב העולה האחרון בעולם התוספים !

שמו בעברית הוא ויתניה משכרת , והוא למעשה צמח נפוץ בארצנו .כמובן שיש מינים רבים של ויתניה ומה שגדל בארצנו הוא אפילו רעיל ולא מומלץ לרקיחה אישית.

הצמח נחשב לאדפטוגן , מחזק ומרגיע , הוא יודע גם להיות נוגד דלקת ולהיות אנטי אוקסידנט חזק ביותר. והוא מאוד מסייע במצבים של סטרס מוגבר.


אז אם אתם סובלים כמו רבים וטובים מלחץ , נדודי שינה ועצבנות , תדעו שיש דרך מוצא ,אפשרות לחיות בקצב המסחרר הזה בצורה טובה יותר , רגועה יותר ,ולא רק זה - כאשר תחזרו את עצמכם לעצמכם :

החיים יהיו יותר פשוטים .להתאמת פורמולה צמחים המתאימה בדיוק לך -

מוזמנים לשיחת ייעוץ חינם 054-5730083
התוכן בדף זה משמש לצרכי מידע בלבד והוא אינו משמש כעיצה רפואית או תחליף להתייעצות/טיפול עם מומחה/רופא. נשים בהריון, מניקות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות ו/או הנוטלים תרופות יש להיוועץ ברופא או בעל מקצוע בטרם צריכה/שימוש.


149 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page